Vysvětlivky

Velikosti

Bohužel každá firma používá svůj systém na označování velikostí zboži. Vycházejí ze země původu, z tradic a zvyklostí. V naší nabídce bude u velikosti zboží vždy na prvním místě uvedena originální velikost výrobce a na konci pak v závorce náš odhad velikosti podle běžného značení S, M, L, XL. Tedy například Ela 164/108 (M). Na této stránce jsou umístěny velikostní tabulky výrobců a můžete si tak přesně vybrat velikost, kterou potřebujete.

Počet různých velikostí daného výrobce je dobrou známkou kvality. Čím přesněji si vyberete velikost punčoch podle vaší výšky a váhy, tím lépe vám budou silonky držet a budou příjemnější na nošení. Doporučujeme veškeré výrobky francouzké firmy Gerbe, která je v tomto ohledu velice precizní. Stejně tak i belgická firma Cette má kvalitní punčochové zboží.Barvy

Barevnou paletu má také každý výrobce vlastní. Které barvy jsou dostupné vidíte na stránce detailu zboží. Zobrazené barvy odpovídají barvám, kterými se zboží skutečně barví. Výsledná barva na těle, je ale ovlivněna barvou vaší kůže a průhledností materiálu (DEN). Proto je nejlepší vycházet z vlastních zkušeností nebo fotek zboží.


DEN/DTEX

Jednotky měření tloušťky příze. Tyto hodnoty se počítají na základě hmotnosti příze pro danou délku:

  • Denier (zkratka = den) představuje množství gramů příze na 9 000 metrů v hmotnosti.
  • Decitex (zkratka = dtex) představuje množství gramů příze na 10 000 metrů v hmotnosti.

Čím větší číslo DEN mají punčochy, tím více budou silnější a budou méně průhledné. Vysoké číslo DEN je pak také známkou kvalitních podpůrných punčoch.

Příklad:

10 den = 11 dtex = 10 g na 9 000 metrů příze = 11 g na 10 000 metrů příze


Materiály

Polyamid

Syntetické vlákno s vysokou odolností vůči trhání a odření, snadno tvarovatelné, známé pod obchodními názvy Nylon firmy Du Pont nebo Perlon. Jde o materiály velmi trvanlivé a snadno vypratelné. Objevení nylonu bylo revolučním krokem v oblékání/zdobení nohou: nylon se stal společným označením pro materiál satin sheers a byl prodáván se sloganem „Tvrdý jako ocel, ale průsvitný jako pavučina“. Nylon se vyrábí s různou tloušťkou příze (den/dtex) a v dnešní době je základní surovinou pro moderní punčochové zboží, například Satin Sheers a Lycra 3D.

Elastan

Jedná se o elastický polyuretan, který má vlastnosti jako „gumička“. Používá se v kombinaci s další přízí, např. Polyamidem. Přízi lze prodloužit 3 krát až 7 krát oproti původní délce bez přetrhnutí s tím, že se vrátí do původní délky. Materiál elastan je elastický a snadno se udržuje v čistotě, je odolný vůči mořské vodě a světlu, lze jej použít na výrobu jemných punčoch, korzetů a vestiček, plavek, elastického sportovního oblečení a límečků, manžet a pásů. Nejběžnější obchodní názvy pro elastan jsou Lycra firmy Du Pont a Dorlastan firmy Bayer.

Hedvábí

Toto přírodní vlákno spřádané ze zámotků bource morušového je nejjemnější textilní surovinou. Pěstují se dva typy: surové hedvábí a morušové hedvábí z bource morušového (motýl). Ze střední části zámotku lze bez přerušení odvinout přibližně 1200 metrů hedvábné nitě. Vlákna se vaří a posléze jsou deapretována, aby byla nit měkká a mohla být barvena. Charakteristika: lesklé, lehké, velmi měkké, téměř nemačkavé, chladivé v létě, teplé v zimě. Hedvábí se používá při výrobě punčoch hlavně v kombinaci s bavlnou nebo vlnou.

Bavlna

Bavlna je známá již téměř 8000 let. Vlákna se získávají ze semen bavlny. Jejich hodnota závisí na délce vlákna bavlny (20 až 55 mm) a na jeho jednotnosti. Bavlna je považována za materiál, který je přátelský k pokožce díky své prodyšnosti a schopnosti absorbovat vlhkost. Je odolná vůči světlu, lze ji prát, je odolná vůči povětrnostním vlivům, netrhá se a nesráží se. Bílou bavlnu lze vyvářet. Nejjemnější a nejcennější podoby, jako je Karnak a Mako z Egypta, jsou nejoblíbenějšími materiály pro výrobu punčoch. Vzhledem k tomu, že bavlna je z přírodních surovin, je zcela neelastická. Bavlna je často kombinována s materiálem zvaným elastan, který má výhodu, že je přátelský k pokožce, a výsledkem je skvělé padnutí.

Mikrovlákna

Syntetická vlákna. Jedná se o poměrně nové materiály a proto se můžete setkat s řadou názvů např. Chlorofibre. Nejběžnějším vysvětlením je, že se jedná o vlákna o síle menší než 1 dtex, což lze jen stěží vidět pouhým okem. Materiál pro předení, kterým je většinou nylon, je protlačován velice jemnými tryskami na zvlákňovací trysce. Tímto způsobem lze vyrobit přízi ze 100 velice tenkých vláken (kapilární trubičky). Z toho důvodu jsou výrobky vyrobené z mikrovláken téměř prodyšné jako výrobky z přírodních vláken. Dalšími výhodami jsou výjimečná měkkost na dotyk, rovnoměrnost a skvělá lehkost při nošení.


Symboly

Symboly popisující vzhled a provedení punčoch

Bez špice a bez paty Bez špice a bez paty Nezezsílená špice a nezesílená pata Nezezsílená špice a nezesílená pata
Nezesílená špice a bez paty Nezesílená špice a bez paty Zesílená špice a bez paty Zesílená špice a bez paty
Nezesílená špice a zesílená zdobená pata Nezesílená špice a zesílená zdobená pata Zesílená špice a nezesílená pata Zesílená špice a nezesílená pata
Nezesílená špice, zesílené zdobené chodidlo a pata Nezesílená špice, zesílené zdobené chodidlo a pata Zesílená špice a zesílená pata Zesílená špice a zesílená pata
Bez zesíleného sedu Bez zesíleného sedu Malý klínek Malý klínek
Zesílený sed Zesílený sed Zesílený sed, malý klínek Zesílený sed, malý klínek
Plochý šev Plochý šev Zadní klín Zadní klín
Podpůrné se svěrným účinkem Podpůrné se svěrným účinkem Vysoký svěrný účinek sedu Vysoký svěrný účinek sedu
Extra prodloužená délka lýtka Extra prodloužená délka lýtka Prodloužený zadní klín Prodloužený zadní klín
Vzorované Vzorované Průběžný klín/předozadní Průběžný klín/předozadní

Symboly ošetřování

Popis symbolů pro údržbu a ošetřování textilií

zpět
Copyright © 2019 Punčoška.cz. Powered by HDF and Zen Cart